انتطار مشتریان از بازاریابی شخصی personalized marketing - پایگاه اطلاع رسانی سیاوش عزیزیپایگاه اطلاع رسانی سیاوش عزیزی

دسته‌ها

ایمیل‌ها

انتطار مشتریان از بازاریابی شخصی personalized marketing

ارتباطات هدفمند که مرتبط با مشتری باشند، می توانند وفاداری مشتری را برای طولانی مدت نگه داشته و درامد را بین ۱۰ تا ۳۰ درصد افزایش دهد. چالش شخصی سازی جایی است که از مرزها و حریم های مشتری رد نشویم و ارزش مرتبط با وی ارائه کنیم.

اما چطور باید متوجه شویم که سناریو مناسبی را انتخاب کردیم؟ 

به مشتری توصیه های مرتبطی بدهید که حتی خودش راجع به آنها فکر نکرده است.

یکی از تکنیک های معروف شخصی سازی، یاداوری اقلامی به مشتری هاست که آن اقلام را سرچ کردند اما خریداری نکردند. البته این تکنیک در دیجیتال مارکتینگ یک روش رایج است. یادآوری ها بصورت تبلیغ برای مشتری روی سایت هایی دیگر که مشتری با آنها سر و کار دارد، باز می شوند و یا از طریق ایمیل برای وی ارسال می شود. اگر چه این یک تکنیک معروف است، اما پتانسیل بسیار زیادی دارد که مشتری را از شرکت زده کند.
مشتری ها تمایلی ندارند که بصورت مداوم به آنها یاداوری بشود که چه چیزی را قبلا سرچ کردند یا چه چیزی را می خواستند بخرند اما نخریدند، بالاخص اگر این یاداوری ها خیلی زود یا خیلی دیر یا بصورت پی در پی برای آنها ارسال شود.

هم چنین به مشتری باید مواردی پیشنهاد شوند که “ارزش” دارند، بر فرض مثال اگر یک مشتری، ژاکت پشمی به تازگی خریده باشد، اگر بعد از خرید یک ایمیلی دریافت کنند که ژآکتی مشابه ژاکت خرید آنها پیشنهاد شود، هیچ ارزشی برای وی ایجاد نمیکند. برای این محصول، مشتری یک عدد نیاز دارد قاعدتا، پس چرا باید ایمیلی را بفرستیم که یک کت مشابه خرید وی به او پیشنهاد کنیم؟!
بنابراین اگر دنبال ارائه پیشنهاد اقلام مناسب برای مشتری هستیم، از الگوریتم های پیشنهادی پیچیده تری باید استفاده کنیم که به مشتری اقلام مکمل خرید یا سرچ های وی را پیشنهاد کند. بر فرض مثال، اگر مشتری به تازگی یک کفش مهمانی خریداری کرده یا سرچ کرده، لباس مهمانی به وی پیشنهاد دهیم.

در نهایت به یاد داشته باشید باید بررسی کنیم که چه کسانی پاسخ ما را میدهند و چه کسانی نمی دهند و سپس این پیشنهادات و ایمیل های یاداوری را ارسال کنیم، چرا که مورد هدف قراردادن مشتریانی که هیچ وقت جواب نمیدهند، تنها آن ها را خسته و زده می کند.

با مشتری در زمانی که به اصطلاح در موود (mode) خرید است، صحبت کنید، ارتباط برقرار کنید.

“زمان ارسال کردن پیام، به اندازه خود متن پیام مهم است.” پیدا کردن این زمان بستگی برای ما، به بررسی دقیق نسبت به رفتار و عادات مشتری دارد.

بر فرض مثال، یکی از شرکت های پوشاک در مورد خریدارانش متوجه می شود که آن دسته از خریدارانی که مغازه یا فروشگاه آنلاین را بازدید میکنند، تمایل بیشتری به باز کردن و پاسخ دادن به پیام هایی از جانب شرکت دارند که دقیقا همان روز بازدید یا دقیقا یک هفته بعد از بازدید، برای آنها ارسال شده است. ارسال پیام در آن زمان های خاص به معنی این است که شرکت به دنبال به دست آوردن مشتری است و مشتریان کماکان ذهن شان درگیر خرید است. یا زمانی است که با توجه به برنامه زمان بندی آنها، خرید لباس احتمال بسیار بالایی دارد (تولد…). داده های مربوط سفارش های قبلی مشتری بالاخص در زمانی که سفارش هایی به عنوان هدیه برای تولد یا جشن سالگرد میدهند، بسیار مفید است.

ارسال کردن پیام به مشتری در زمان بد، می تواند منجر به ناراضایتی بالای وی شود و در نهایت او سراغ تامین کننده دیگری رود.

مشتری را دقیق بشناسید و فضای ارتباط را اصلا به محیط مجازی، محدود نکنید.

مشتریان انتظار دارند که پیام های دیجیتالی در خریدهای “آفلاین” آنها هم باشد. البته برای بسیاری از شرکت ها، این امر خیلی چالش برانگیز است، چرا که باید همکاری بین واحد های مختلف سازمان اعم از عملیانی، PR، دیجیتال مارکتینگ و آنالیتیکس، ایجاد شود. اگر این هماهنگی به درستی انجام شد، سپس شرکت می تواند هم در تجربه های آنلاین و هم آفلاین، ارزش ایجاد کند و مشتری دقیقا حس کند که شرکت کاملا وی را میشناسد.

برفرض مثال، استارباکس با استفاده از اطلاعات جغرافیایی مشتری از موبایل وی، از آنها اگر بخواهند که سفارش بدهند، سفارشات را میگیرد و نزدیک ترین مغازه که تا یک ساعت حداکثر فاصله باشد، سفارش را آماده می کند. اکثر مشتریان هم از اینکه استارباکس موقعیت جغرافیایی آنها را دنبال میکند، ناراضی نیستند چرا که خدماتی که میگیرند در ازای به اشتراک گذاشتن این داده، برایشان مفید بوده است.

در نهایت به یاد داشته باشید هر تلاش موفقی که در جهت شخصی سازی می شود، بایستی” بالاترین “میزان ارزش را به مشتری برساند.

 مشتریان ارزش را در فعالیت هایی میبینند که آن فعالیت بایستی به موقع، کاملا مرتبط با آنها باشد.

 هم چنین هزینه ای که این فعالیت برای مشتری دارد و میزان اطلاعات شخصی که مشتری به اشتراک می گذارد هم بایستی کاملا در نظر گر

از همه این موارد مهم تر، میزان ” اعتماد” به برند باعث می شود که ارزش ارائه شده به مشتری بصورت تصاعدی رشد کند. هر چقدر مشتری در ارتباط با تعاملاتش با برند راضی تر شود، این فعالیت شخصی سازی موفق تر خواهد بود.

بنابراین همواره از خود بپرسید آیا در زمان تحلیل داده های مشتری و طراحی ارتباطات با مشتری، احساس همراهی و هم گامی با مشتری را در نظر گرفته اید؟

 

درباره ما

در سال 1370 در شهرستان مهاباد از توابع آ.غ به دنیا آمده‌ام. از اوایل بچگی به درس خواندن بسیار مشتاق بودم. رشته مهندسی مکانیک را تا گرایش دکتری در دانشگاههای KNTU و SUT ادامه داده ام. در این سایت کلیه موارد خبررسانی برای تدریس، کارآفرینی، گروه‌های کاری و ... رو اعلام خواهم کرد.

ارتباط با ما

1-مهاباد،جهادکشاورزی قدیم0442336076
2-تبریز،پارک علم و فناوری انقلاب04134265046
3-تهران،میرداماد، دانشگاه طوسی02188881041
4-موبایل 09149448690

تمامی حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی سیاوش عزیزی محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد .
طراح: فرهنگ قهوه - شرکت: پرداز محور