اینفوگرافیک: بوم بازاریابی آنلاین - پایگاه اطلاع رسانی سیاوش عزیزیپایگاه اطلاع رسانی سیاوش عزیزی

دسته‌ها

ایمیل‌ها

اینفوگرافیک: بوم بازاریابی آنلاین

بازاریابی آنلاین جنبه‌های فنی بازاریابی مانند تبلیغات، طراحی و فروش را با شبکه‌های ارتباطی اینترنتی مانند وب‌سایت‌ها ترکیب می‌کند و سعی دارد در تمام مراحل چرخهٔ ارتباط با مشتری، با ایجاد تعامل مناسب پیام‌های بازاریابی را به او برساند. با استفاده از بوم بازاریابی آنلاین می‌توانید برنامه‌های بازاریابی آنلاین کسب‌وکار خود را مدیریت و نتایج بهتری از بازاریابی دریافت کنید.

بازاریابی آنلاین (Online Marketing)

شبکه اینترنت امکان ارتباط بین میلیون‌ها نفر در جهان را فراهم کرده است و این بهترین فرصت برای کسب‌وکارها است تا بدون صرف هزینهٔ زیادی بتوانند با مصرف‌کنندگان بازار هدف خود ارتباط برقرار کنند و پیام‌های تبلیغات و بازاریابی خود را به آن‌ها برسانند.

بازاریابی آنلاین فرآیند ترویج برند، محصولات یا خدمات از طریق اینترنت است که شامل فعالیت‌های زیادی ازجمله بازاریابی ایمیلی، مدیریت ارتباط الکترونیکی با مشتری و هرگونه فعالیت‌های تبلیغاتی است. بازاریابی آنلاین جنبه‌های فنی بازاریابی مانند تبلیغات، طراحی و فروش را با شبکه‌های ارتباطی اینترنتی مانند وب سایت‌ها ترکیب می‌کند و سعی دارد در تمام مراحل چرخهٔ ارتباط با مشتری، با ایجاد تعامل مناسب پیام‌های بازاریابی را به او برساند.

میزان تاثیر فعالیت‌های تبلیغاتی و بازاریابی شما با استفاده از ابزارهای تجزیه‌وتحلیل اینترنتی مانند نرم‌افزارهای آنالیز وب‌سایت‌ها، اندازه‌گیری می‌شوند. با استفاده از نتایج این تجزیه‌وتحلیل‌ها می‌توانید فعالیت‌های مؤثرتر را شناسایی کرده و عملکرد خود را بهبود دهید. بازاریابی آنلاین مزیت‌های زیادی را برای کسب‌وکارها ایجاد می‌کند، ازجمله این‌که امکان دستیابی به مخاطبان زیادی را با صرف بودجهٔ تبلیغاتی نسبتاً کم فراهم می‌کند و امکان تحقیق دربارهٔ محصول و خرید را از طریق اینترنت برای کاربران ایجاد می‌کند. با انجام بازاریابی آنلاین می‌توان مصرف‌کنندگان را به‌راحتی بر اساس علایق و ویژگی‌های فردی تفکیک و بازار هدف را انتخاب کرد.

چند روش بازاریابی آنلاین به‌صورت زیر است:

بازاریابی به‌واسطه معرف یا همکاری در فروش (Affiliation Marketing)

بازاریابی به‌واسطه معرف یا همکاری در فروش که به‌صورت همکاری در معرفی و تبلیغات محصولات در سطح اینترنت برای مصرف‌کنندگان انجام می‌شود و بعد از هر فروش حق‌العمل همکار فروش یا معرف پرداخت می‌شود.

بازاریابی محتوایی (Content Marketing)

بازاریابی بر اساس محتوا و تلاش برای برقراری ارتباط با مشتریان و مخاطبان بدون فروختن محصول یا خدمت است. ارتباطی که ممکن است در مراحل بعدی به فروش هم منجر شود. این روش کم‌هزینه و مؤثر بازاریابی، با تولید محتوای ارزشمند و جذاب، با تشویق مشتریان به تعامل با برند و ارائه اطلاعات رایگان و فهرستی کامل و تخصصی از ویژگی‌های محصولات یا خدمات دلایل کافی برای تصمیم‌گیری خرید به مشتریان ارائه می‌دهد و آن‌ها را به مرحلهٔ تصمیم برای خرید نزدیک‌تر می‌کند.

نمایش تبلیغات (Banner Advertising)

یکی دیگر از روش‌های بازاریابی آنلاین، نمایش آگهی‌ها و بنرهای تبلیغاتی در وب‌سایت‌های دیگر است که باعث افزایش ترافیک سایت و همچنین اطلاع‌رسانی دربارهٔ محصولات یا خدمات شما می‌شود.

بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

بازاریابی ایمیلی برای افزایش مشتریان، معرفی محصولات یا خدمات، افزایش فروش وب‌سایت، تولید آگهی، تقویت روابط با مشتری، افزایش ترافیک وب‌سایت و ایجاد وفاداری برای یک برند تجاری و از طریق ارسال ایمیل انجام می‌شود.

بازاریابی در موتورهای جست‌وجو (SEM)

بازاریابی در موتورهای جست‌وجو، نمایش تبلیغات در صفحات نتایج موتورهای جست‌وجو بر اساس کلمات کلیدی خاص است.

بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو (SEO)

شامل بهینه‌سازی کلمات کلیدی برای جست‌وجو، دریافت لینک از سایر وب سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی، ارتقای رتبهٔ سایت و قرار گرفتن در نتایج برتر موتورهای جست‌وجو انجام می‌شود. زمان اثربخشی بهینه‌سازی به موضوع فعالیت سایت و کلیدواژه‌های مرتبط بستگی دارد.

بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی (Social Network Marketing)

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، باهدف برندسازی، ایجاد ارتباط و تعامل با مخاطبان هدف، شناسایی مشتریان بالقوه، وفادار کردن مشتریان و به دست آوردن ترافیک یا توجه از طریق شبکه‌های اجتماعی انجام می‌شود.

استفاده از شبکه‌های اجتماعی توسط کسب‌وکارها هزینهٔ بازاریابی و تبلیغات آن‌ها را به میزان زیادی کاهش خواهد داد به همین دلیل استارت‌آپ‌ها به دلیل بودجهٔ محدود بازاریابی خود علاقهٔ زیادی به استفاده از این نوع بازاریابی دارند. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در درجهٔ اول فعالیت‌های مربوط به اشتراک‌گذاری اجتماعی محتوا، فیلم‌ها و تصاویر را شامل می‌شود اما علاوه بر این شبکه‌های اجتماعی می‌توانند به سایت شما لینک بدهند و به انجام سئو (SEO) برای سایتتان کمک کنند.

چگونه با استفاده از بوم مدل کسب‌وکار ناب، یک برنامه بازاریابی آنلاین موفق ایجاد کنیم
بوم مدل کسب‌وکار (BMC) قالبی به شکل نمودار تصویری است که می‌تواند برای مستند کردن برنامه مدیریت استراتژیک یک کسب‌وکار مورداستفاده قرار بگیرد. این قالب ابزار مناسبی برای توضیح فعالیت‌های یک شرکت در برابر بده-بستانهای بالقوه است. این نمودار ازلحاظ بصری کاملاً گویا است چراکه به روشی ساده، ارزش پیشنهادی یک شرکت، زیرساخت‌ها، مشتریان و منابع مالی را نشان می‌دهد. بوم مدل کسب‌وکار، از همان نخستین روزهای انتشار برای بازارهای گوشه‌ای به کار گرفته شده است؛ از جمله «بوم ناب» با طراحی ویژه کارآفرینان. بوم مدل کسب‌و‌کار برای طیف وسیعی از صاحبان کسب‌وکار‌ کاربردهای خاص خود را دارد. در اینجا کاربرد مدل بوم در یک برنامه بازاریابی آنلاین بررسی می‌شود.
خواهید دید که یک برنامه کسب‌وکار آنلاین که از مدل بوم استفاده می‌کند، به‌سادگی قابل پیاده‌سازی است. این مدل به صورتی کاملا کاربردی طراحی شده است؛ یک بوم واقعی که افراد مختلف می‌توانند دور یک میز بزرگ از آن استفاده کرده و با ماژیک یا برچسب‌های مخصوص یادداشت، مطالب آن را ویرایش کنند. این طرح اولیه می‌تواند درک متقابل، بحث و گفتگو، تحلیل و خلاقیت را در میان یک گروه از افراد، مثلا اعضای هیئت‌مدیره، تسهیل کند. بیایید نگاهی دقیق‌تر به بخش‌های این بوم بیندازیم:

بخش ۱: بودجه و منابع مالی
در اینجا ما از آغاز کار شروع می‌کنیم. چه منابعی در اختیار دارید؟ آیا وب‌سایتتان آماده شده و فقط به تغییرات جزئی نیاز دارد؟ آیا از منابع موجود با حداکثر توان بالقوه استفاده می‌کنید؟ میزان بودجه‌ی پروژه و نحوه‌ی اختصاص دهی سرمایه مشخص است؟ آیا منابع مالی با بهره پایین یا بدون بهره در دسترس دارید؟ اگر به‌عنوان کارآفرین، مسئله‌ی بودجه برایتان اهمیت زیادی دارد، باید به استفاده کامل از LinkedIn فکر کنید؛ روی وبلاگ‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که ‌بازارهای گوشه‌ای را پوشش می‌دهند؛ مثلا در یوتیوب ویدئو به اشتراک بگذارید، از بهترین نویسنده‌های ممکن استفاده کنید و مطمئن شوید که محتوای وب‌سایتتان جذاب است. رعایت این نکات باعث ورود چشمگیر شما به بازار آنلاین می‌شوند.

بخش ۲: شخصیت‌های بازاریابی

در این مرحله باید به این موضوع فکر کنید که مشتریان شما واقعا چه کسانی هستند. یک مدل کسب‌وکار تأثیرگذار باید دقیقاً مشخص کند که قصد دارد خدماتش را به کدام گروه از مشتریان عرضه کند. این کار به این معنا نیست که شما باید تنها به دنبال یک نوع مشتری باشید. درواقع باید حداقل سه گروه مختلف از مشتریان را تعریف کنید که هرکدام دارای ویژگی‌های منحصربه‌فرد بوده، تجربه‌ی متفاوتی از محصول شما داشته باشند و ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها متفاوت باشد. ویژگی‌هایی مانند سن، نیازهای ویژه، جنسیت و سطح درآمد مشتریانتان را در نظر بگیرید. به این نکته دقت کافی داشته باشید که آیا مشتریان شما اولین باری است که با این صنعت آشنا می‌شوند یا محصولاتی مشابه محصول شما را قبلا امتحان کرده‌اند. چه میزان اطلاع‌رسانی درباره خدماتی که ارائه می‌دهید لازم است؟
علاوه بر ویژگی‌های مشتریان‌تان، روابطی را که امیدوارید در آینده ایجاد شوند را هم در نظر بگیرید. آیا ‌بازار‌های گوشه‌ای شما بر اساس عرضه‌ی خدمات شخصی، کاربردی و مستقیم از طریق ایجاد روابط با مشتریان بنا شده است؟ یا برعکس ترجیح می‌دهید که در ابتدای کار ارائه‌ی خدمات سلف – سرویس و یا سرویس خودکار را در نظر بگیرید و ارتباط مستقیم بسیار محدودی با مشتریان داشته باشید؟ در هنگام بازاریابی برای خدمات و برقراری ارتباط با مشتریان، باید دقیقاً بدانید چه نوع خدماتی را عرضه می‌کنید و چطور می‌توانید به بهترین وجه خودتان را به رخ مشتریان احتمالی بکشید.

بخش ۳: بازرسی فنی
حالا که وب‌سایتتان راه‌اندازی شده و کار می‌کند، باید یک بازرسی فنی تدارک ببینید. پس از آن‌همه کار سخت و صرف زمان برای طراحی وب‌سایت، قطعا دوست ندارید وقتی موتورهای جستجو تلاش می‌کنند تا وب‌سایت شما را در فهرست بیاورند، مسائل فنی باعث بروز مشکل شوند. اگر رتبه بالایی در موتورهای جستجو کسب نکنید، تمام تلاش‌هایی که برای سئو کرده‌اید بیهوده خواهند بود. این ممکن است به قیمت از دست دادن ترافیک وب‌سایت و یا حتی کسب‌وکارتان تمام شود. پس بیایید شروع کنیم.
در ابتدا، باید معماری وب‌سایتتان را بررسی کنید؛ جریان اطلاعات در وب‌سایت شما چگونه است؟ سیستم Navigation وب‌سایت شما باید برای کاربر آسان و گویا باشد. اگر این سیستم برای کاربر خوب عمل کند، به‌احتمال‌زیاد جوابگوی موتورهای جستجو هم خواهد بود. برچسب‌زنی و استفاده از کلیدواژه‌های مورد هدف اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر در برچسب‌زنی لینک‌ها اشتباه کنید و یا در وب‌سایتتان دسته‌بندی‌ها را به‌طور نامناسب برچسب بزنید، سایتتان درست کار نخواهد کرد. مطمئن شوید که ساختار فهرست راهنمای سایت درست باشد. توصیه می‌شود سلسله‌مراتب در وب‌سایت بیش از سه پوشه تودرتو را شامل نشود. تلاش کنید برچسب‌ها دقیق و گویا باشند.
حتما بررسی کنید که سایتتان لینک‌های بدون مقصد نداشته باشد. وجود لینک‌های بدون مقصد و یا با مقصد نادرست، باعث تأخیر در نتیجه موتورهای جستجو می‌شود. برخی از کدهای پاسخ (response code) در وب‌سایت شما ممکن است این پیغام اشتباه را به سرور بفرستند که سایت به‌درستی نگهداری نشده و یا در دست‌ساخت است. اگر خزنده‌های موتورهای جستجو نتوانند اطلاعات وب‌سایت شما را بررسی کنند، سایت شما در فهرست جستجو نشان داده نمی‌شود. لینک‌های بدون مقصد، ایجاد محتوا در Flash، AJAX (قابلیتی که با استفاده از آن می‌توان تنها بخش‌هایی از صفحه را بدون بارگذاری کل صفحه به‌روزرسانی کرد)، پنجره‌های شناور (Inframes؛ پنجره‌هایی که روی صفحه اصلی باز می‌شوند) یا لینک‌های نهفته در جاوا اسکریپت می‌توانند برای کار موتورهای جستجو مشکل ایجاد کنند. این‌ها مشکلات جدی‌ای هستند که باید در بازرسی فنی وب‌سایت موردتوجه قرار بگیرند.
مشکل محتوای تکراری در وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک یک مسئله‌ی عمده است. در هنگام طراحی و به‌روزرسانی وب‌سایتتان در نظر داشته باشید که موتورهای جستجو برای رتبه‌بندی، پارامترهایی مشخص و به‌ظاهر مرموز به کار می‌برند. بسیاری از وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک از توضیحات کاملاً مشابه یکدیگر برای تبلیغ محصولات یکسان استفاده می‌کنند. کنترل کردن وب‌سایت برای جلوگیری از محتوای تکراری بسیار حیاتی است. آنچه باعث تمایز شما در میان رقبایتان می‌شود، داشتن محتوای منحصربه‌فرد است. شما به وب‌سایتتان برای افزایش ارزش و سرمایه کارتان نیاز دارید و مسلماً نمی‌خواهید تنها یک نسخه‌ی دیگر از همان اطلاعات تکراری باشید.
مطمئن شوید که وب‌سایت شما با سرعتی معقول بارگذاری می‌شود. اگر مشتریانی که شما برای موفقیتتان چشم به آن‌ها دارید در فاصله‌ی بارگذاری وب‌سایتتان فرصت درست کردن یک فنجان قهوه یا خدای‌ناکرده بررسی محصولی در یک سایت دیگر را داشته باشند، یعنی سایت شما بیش‌ازحد کند است. تا حد امکان از حجم صفحه اصلی وب‌سایتتان کم کنید. حجم ایدئال برای صفحه اصلی حدود ۱۳۰ کیلوبایت و برای صفحات جانبی ۱۸۰ کیلوبایت است. یادتان باشد به دنبال چه هستید. اگر مشتری بالقوه نتواند ببیند شما چه محصول یا خدمتی عرضه می‌کنید، مثل این است که وب‌سایت شما اصلا وجود ندارد.
انجام بازرسی فنی ممکن است وظیفه‌ای دلهره‌آور جلوه کند؛ امّا هرچقدر هم که دشوار به نظر برسد، برای دستیابی به کارایی کامل ضروری است و از این پرسش که یک ابزار فوق‌العاده قدرتمند چه ویژگی‌هایی دارد سرچشمه می‌گیرد. بازاریابی طراحی شده بر اساس پارامترهای سئو ، اگر درست اجرا شده باشد، می‌تواند در ازای هزینه‌ای نسبتاً کم به نتایج شگفت‌انگیزی منجر شود. ایجاد یک برنامه بازاریابی آنلاین با استفاده از مدل بوم به بهینه‌سازی نتایج در شرکت شما کمک شایانی خواهد کرد.

بخش ۴: رقبا
برای طراحی یک استراتژی بازاریابی موفق، شناخت و تحلیل رقبا اهمیت بسیاری دارد. می‌توانید این کار را از طریق تحقیقات بازار آنلاین، نظرسنجی‌های اینترنتی یا حتی وارد شدن به فرآیند فروش رقبایتان انجام دهید. علاوه بر این که باید بدانید رقبایتان چه کسانی هستند و چه محصولاتی ارائه می‌کنند، باید کاملا از فعالیت‌های آن‌ها آگاه باشید تا بتوانید یک مزیت رقابتی واقعی ایجاد کنید.
برای تشخیص و حفظ مزیت رقابتی خود، پیش از هر کاری باید بدانید دقیقا چه محصولی عرضه می‌کنید. سپس، خودتان را به‌جای مشتریانی بگذارید که به چنین محصولی نیاز دارند. در اینترنت به دنبال آن بگردید، از بیش از یک موتور جستجو استفاده کنید؛ و پنج تا ده شرکت بیابید که محصول موردنیازتان را ارائه می‌کنند. نتایج را هم به‌صورت محلی و هم جهانی بررسی کنید. از پرس‌وجو غافل نشوید. ارتباط شفاهی، یک ابزار بازاریابی قدرتمند است. از خانواده، دوستان و اطرافیان خود بخواهید به شما پیشنهاد دهند تا بدین ترتیب یک فهرست کامل درست کنید.
وقتی فهرست رقبای خود را تهیه کردید، یک سری تحقیقات کوچک انجام دهید. مزیت رقابتی آن‌ها چیست؟ آیا از ترفندهای ترویج فروش استفاده می‌کنند؟ از حمل رایگان یا کم‌هزینه چطور؟ آیا به مشتریان پکیج‌های خدماتی ارائه می‌کنند یا در آغاز فروش یک محصول، قیمت رقابتی بر روی آن می‌گذارند؟
وارد فرآیند فروش بعضی از رقبایتان شوید تا از نزدیک این روند را لمس کنید. اگر این امکان مهیا نیست، نظرات آنلاین را بخوانید یا با کسانی که قبلا از خدمات آن‌ها استفاده کرده‌اند صحبت کنید. در وب‌سایت رقبایتان برای دریافت خبرنامه‌های ایمیلی ثبت‌نام کنید. اگر بتوانید خدماتی با نرخ رقابتی بالاتری داشته باشید، احتمالا در فرآیند فروش کمک بزرگی به شما خواهد کرد.
خودتان را ارزشیابی کنید. به نقاط ضعف و قوت خود در مقایسه با رقیبانتان بنگرید و در این راه با خودتان صادق باشید. ببینید آیا نقاط قوتتان می‌توانند در جبران نقاط ضعف به کار بیایند؟ آیا یک شرکت «سبز» هستید؟ کسب‌وکارتان محلی است؟ چطور می‌توانید موقعیت خود را به‌درستی مشخص کرده و در نتیجه یک استراتژی بازاریابی تعریف کنید؟

ارزش پیشنهادی منحصربه‌فرد
ارزش پیشنهادی، مجموعه محصولات یا خدمات خاص یک کسب‌وکار است که برای برآورده کردن نیازهای مشتریان به بازار عرضه می‌شود. ارزش پیشنهادی منحصربه‌فرد، آن چیزی است که کسب‌وکار شما را از بقیه متمایز می‌کند. با نوآوری و تازگی، افزایش کارایی، ارایه محصول یا خدمات سفارشی، برند/جایگاه خاص، کاهش قیمت‌ها، فراهم کردن تسهیلات و … کسب‌وکار شما ارزش پیشنهادی منحصربه‌فرد خود را پیدا می‌کند و این همان چیزی است که کار شما را قابل‌عرضه به بازار می‌کند. به خاطر داشته باشید ارزش پیشنهادی منحصربه‌فرد همیشه فقط شامل محصول شما نمی‌شود؛ بلکه به این که چگونه جایگاه محصولتان را مشخص می‌کنید نیز مرتبط است. این مفهوم قسمتی حیاتی از بازاریابی آنلاین شما با استفاده از روش بوم است.
به هنگام طراحی بوم بازاریابی آنلاین خود دو نکته مهم را درباره ارزش پیشنهادی در نظر داشته باشید: اول این‌که باید بتوانید آن را تعریف کنید و دوم باید بتوانید آن را توضیح دهید. ارزش پیشنهادی مشخص می‌کند که چرا مشتری باید در ابتدا از شما خرید کند. جایگاه شما در این رده‌بندی نشانگر میزان جذابیت کالای شما در بازار است. ممکن است شما در همه‌ی زمینه‌ها با رقیبتان برابر ولی در یک زمینه خاص متمایز باشید. آن زمینه‌ی خاص، ارزش پیشنهادی منحصربه‌فرد شماست. باید بتوانید در یک زمینه برتری خود را نشان دهید.
در هنگام توضیح ارزش پیشنهادی محصولتان اصول زیر را مدنظر داشته باشید: چرا مشتری باید از شما خرید کند و نه از یکی از رقبایتان؟ اگر همین سوال را از رقیبتان بپرسند، در پاسخ چه خواهد گفت؟ ارزش پیشنهادی خود را بارها و بارها پالایش کنید و از نو بنویسید تا وقتی‌که بتوانید آن را در یک جمله معتبر و با اطمینان کامل بیان کنید. اگر از شما بخواهند در ده کلمه دلیل انتخاب خود از سوی مشتریان را بیان کنید چه می‌گویید؟

از مزیت مطلق خود استفاده کنید.
عبارت مزیت مطلق در بازاریابی آنلاین به‌عنوان پیشنهاد فروش منحصربه‌فرد (USP) نیز شناخته می‌شود. هرکسی یک یا چند مزیت رقابتی مطلق نسبت به دیگران دارد. اگر مزیت مطلق خود را تعریف نکرده و از آن استفاده نکنید، شانس بالقوه خود در بازاریابی را ازدست‌داده‌اید. پس فکر کنید که ممکن است چه نوع مزیت‌های رقابتی منحصربه‌فردی داشته باشید؟
دفترچه‌ی سیاه کوچولوی شما، سررسیدتان، تقویم رومیزی‌تان و یا هرآن چه که اطلاعات تماس افرادی را که می‌شناسید در آن جمع‌آوری می‌کنید، ممکن است مهم‌ترین مزیت مطلق شما باشد. یکی از خارق‌العاده‌ترین ابزارهای شما اطلاعات تماس افرادی است که در طی سالیان تجربه کاری در هر صنعتی جمع‌آوری کرده‌اید. امروزه فناوری این امکان را به ما می‌دهد که همه این اطلاعات را در یک جا جمع‌آوری کنیم. بسیاری از ما همه این اطلاعات را به هم مرتبط کرده‌ایم. خیلی راحت می‌توانیم یک پیغام را همزمان برای تمامی آن‌ها ارسال کنیم و یا به روش‌های مختلف آن‌ها را گروه‌بندی نماییم. همه ما می‌توانیم از تماس با افراد مناسب به نفع خود استفاده کنیم.
هرکدام از ما مجموعه وسیعی از اطلاعات را در طول زندگی‌مان جمع کرده و با خود داریم. جاهایی که بوده‌ایم و کارهایی که کرده‌ایم در درون ما با هم درآمیخته و ما را تبدیل به گنجینه‌ای کرده که شاید حتی از پیشینه فرهنگی‌مان نیز متنوع‌تر باشد. شاید در دوره دبیرستان برای امرارمعاش در یک رستوران پیش‌خدمت بوده‌اید و سپس موقتا برای نشریه دانشگاه ویراستاری کرده‌اید و همه این‌ها الهام‌بخش شما برای وبلاگ‌نویسی درباره غذاها شده باشند. شما دنیایی از تجربه‌اید؛ از آن استفاده کنید.
شما می‌دانید چطور تخصصی کار کنید. به یاد داشته باشید در مبحث ارزش پیشنهادی دراین‌باره صحبت شد که چقدر مهم است روی یک زمینه متمرکزشده و در آن متمایز شوید. لازم نیست از هر نظر بهتر از رقبایتان باشید. کافی است فقط در یک حیطه رقیبانتان را پشت سر بگذارید. تلاشتان بر این باشد که به‌صورت تخصصی روی همان حیطه متمرکز شوید. اگر می‌بینید که تنوع مشتریان خیلی زیاد و بازارتان بیش‌ازحد گسترده است، به محصولتان ویژگی‌های خاصی بدهید و تخصصی کار کنید.
برای کسب مزیت رقابتی در دنیای بازاریابی آنلاین لازم است بر روی مزیت‌های مطلق خود زمان و انرژی بیشتری صرف و آن‌ها را تقویت کنید. درباره این موضوع فکر کنید که دقیقاً چه کار منحصربه‌فردی است که شما بهتر از رقیبتان می‌توانید انجام دهید و چطور قرار است بقیه مردم دنیا را از آن مطلع کنید؟

بخش ۵: جستجوی کلیدواژه‌ها
در ادامه کار با بوم بازاریابی آنلاین، به جستجوی کلیدواژه‌ها می‌رسیم. این تکنیک توسط نویسندگان و طراحان SEO (بهینه‌سازی موتورهای جستجو) استفاده می‌شود تا محتوای صفحات اینترنتی پیرامون اصطلاحات آشنا برای موتورهای جستجو ساخته شوند. متخصصان سئو در فرآیند جستجوی کلیدواژه‌ها تلاش می‌کنند با استفاده از کلیدواژه‌هایی که بیشتر مورداستفاده خوانندگان و وبگردها قرار می‌گیرد، به رتبه بالاتری در موتورهای جستجو دست پیدا کنند.
جستجوی کلیدواژه‌ها درواقع جستجوی بازار است. اطلاعاتی که از طریق جستجوی کلیدواژه‌ها به دست می‌آید، درواقع مشخص‌کننده‌ی زبانی است که مشتریان احتمالی شما وقتی درباره‌ی عناوین موردعلاقه‌شان می‌اندیشند از آن استفاده می‌کنند. از روند جستجوی کلیدواژه‌ها می‌آموزید که چطور با مشتریانتان صحبت کنید. این کار به شما در انتخاب یک قالب مناسب برای شکل دادن به وب‌سایتتان کمک می‌کند.

بخش ۶: بهینه‌سازی محتوا
حالا که بازاریابی آنلاین به‌سرعت جای خود را در زندگی روزمره ما باز کرده است، بهینه‌سازی محتوا اهمیتی روزافزون پیدا می‌کند. ممکن است شما بهترین محتوای ممکن را در وب‌سایتتان داشته باشید اما تا زمانی که کسی نتواند آن را پیدا کند سودی به حال شما نخواهد داشت. بهینه‌سازی مناسب محتوای وب‌سایت باعث می‌شود موتورهای جستجو بتوانند محتوا و در نتیجه کسب‌وکار شما را پیدا کنند. برای این که بیشترین بهره‌برداری را از محتوایتان داشته باشید باید متن شما بهینه‌سازی شده باشد. این کار از طریق استفاده از تگ‌های عنوان، توضیحات متا، کلیدواژه‌های متا و URL های دستیابی به کلیدواژه‌ها امکان‌پذیر است. بهینه‌سازی تصاویر هم اهمیت بسیار زیادی دارد. استفاده از تگ‌های مناسب برای تصاویر آن‌ها را قابل جستجو می‌کند.
از دیگر اجزای بسیار مهم بهینه‌سازی محتوا، ساختار لینک‌هاست. لینک‌ها برای موتورهای جستجو مانند خیابان‌هایی برای ارتباط صفحات وب با یکدیگر هستند. در وهله‌ی بعدی موتورهای جستجو از یک سری الگوریتم‌های پیچیده برای سنجش میزان محبوبیت وب‌سایت‌ها استفاده می‌کنند. برای ساخت لینک‌هایی که بیشترین منفعت را برای وب‌سایت شما به ارمغان بیاورند، درک عناصری که موتورهای جستجو در هنگام پیمایش یک وب‌سایت از آن استفاده می‌کنند، اهمیت فراوانی دارد. در زیر چند مورد که باید در هنگام ساخت لینک‌ها مدنظر قرار دهید آورده شده است:

 • محبوبیت جهانی: هرچقدر یک وب‌سایت محبوب‌تر یا مهم‌تر باشد، لینک‌های مرتبط با آن اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. برای این که یک وب‌سایت بتواند در سلسله‌مراتب موتورهای جستجو جایگاه و اعتبار بیشتری کسب کند، سایت‌های دیگر باید به آن لینک بدهند. هرچقدر این وب‌سایت‌ها محبوب‌تر باشند، بهتر است.
 • محبوبیت ویژه محلی/موضوعی: به این معنا که دریافت لینک از وب‌سایت‌هایی با موضوعات مشابه اهمیت بیشتری دارد تا وب‌سایت‌هایی با موضوعات کاملا غیر مرتبط.
 • رتبه اعتماد: راهی برای حذف کردن هرزنامه‌ها (اسپم‌ها) در اینترنت؛ اسامی عمومی مثل دانشگاه‌ها، وب‌سایت‌های دولتی و موسسات غیرانتفاعی، دامنه‌هایی با ضریب اعتماد بالا به شمار می‌آیند. موتورهای جستجو سیستمی برای سنجش میزان این اعتبار دارند.
 • لینک‌های مرتبط: در نحوه‌ی کارکرد موتورهای جستجو، اسپم یک مورد دوطرفه است. وب‌سایتی که به یک اسپم لینک بدهد، خودش نیز اسپم به‌حساب می‌آید.
 • تازگی: لینک‌ها معمولاً به‌مرورزمان کارکردشان را از دست می‌دهند. بسیار مهم است که محتوایتان را تازه نگه دارید.
 • انکر تکست (Anchor Text کلمه یا جمله‌ای است که به‌صورت لینک به محتوایی جداگانه در خود سایت مرجع یا به سایتی دیگر اشاره می‌کند.): هر چه در وب‌سایت از انکر تکست یا عبارات کلیدی بیشتر استفاده شده باشد، امتیاز بالاتری به دست خواهد آورد. خیلی از نتایجی که باعث امتیاز گرفتن یک وب‌سایت می‌شوند، به دلیل استفاده از کلمات خاص هستند.

وقتی به نحوه‌ی ساخت لینک‌ها در وب‌سایتتان فکر می‌کنید، در نظر داشته باشید که اصلا کار آسانی نیست؛ احتمالا سرگرم‌کننده هم نخواهد بود و حتی فکر نکنید که این کار بی‌اهمیت‌ترین بخش از استراتژی بازاریابی اینترنتی شما است. ساختن لینک هنوز کلید دیده شدن در دنیای بازاریابی آنلاین است. در زیر نکاتی برای ساخت بهتر لینک‌ها بیان می‌شود:

 • لینک‌هایی بسازید که وب‌سایتتان را به صفحاتی با نقاط اشتراک واقعی ارتباط دهند.
 • روی لینک‌هایی متمرکز شوید که یک شبکه ایجاد کنند.
 • کیفیت همواره بر کمیت اولویت دارد.

ساخت لینک‌ها بخشی حیاتی از برنامه بازاریابی آنلاین شما با استفاده از روش بوم است. اطمینان حاصل کنید که زمان و احتمالا هزینه‌ی کافی برای انجام درست و مناسب آن صرف کرده‌اید.

بخش ۷: کانال‌های غیر رایگان تبلیغات
در زمان تصمیم‌گیری راجع به تبلیغات، جامعه هدف آن را به خاطر داشته باشید. وقتی به کمپین تبلیغاتی خود می‌نگرید، تعدادی سوال را به یاد داشته باشید. آبا این تبلیغات، گروه جمعیتی درستی را هدف گرفته است؟ آیا بودجه لازم از نظر شما منطقی است؟ آیا زمان انتشار این آگهی برای جذب مشتریان احتمالی مناسب است؟ آیا تبلیغاتی که به راه انداخته‌اید با مخاطبتان تناسب دارد؟ آیا نتایج شما بسته به نوع ابزار مورداستفاده متفاوت است؟ آیا موقعیت و جایگاه تبلیغات شما همانی است که می‌خواستید؟ در هنگام تماشای هر کانال غیر رایگان تبلیغات آنلاین، این مسائل را مدنظر قرار دهید.

بخش ۸: شاخص‌های کلیدی عملکرد
در چه حالید؟ راه طولانی و سختی را پشت سر گذاشته‌اید ولی ارزشش را داشت. با گذر از مراحل زیاد، بوم بازاریابی آنلاینتان را ساخته و سازمان‌دهی کرده‌اید و از چشم‌اندازهای مختلف و متنوع به کسب‌وکارتان نگاه کرده‌اید. حالا وقت آن است که از منظر شاخصه‌ای کلیدی عملکرد هم به آن نگاهی انداخته و تصویری دقیق از چگونگی عملکرد کسب‌وکارتان به دست بیاورید:

 • بازگشت سرمایه (ROI)
 • قیف خرید (یک مدل بازاریابی مشتری مدار که مسیر مشتری را تا رسیدن به نقطه خرید نشان می‌دهد)
 • نرخ تکمیل هدف
 • فروش افزایشی
 • منابع ترافیک
 • عملکرد کلیدواژه‌ها
 • نرخ اقدام نهایی
 • شاخص هزینه جذب مشتری (CPL)
 • امتیاز مشارکت در بازاریابی ایمیلی
 • تعاملات اجتماعی

در جایگاه یک کسب‌وکار آنلاین، این موقعیت را دارید که نتایج کارتان را دریافت و آن‌ها را مرور کنید. بررسی KPI (شاخصه‌ای کلیدی عملکرد) ابزاری مهم برای ارزیابی بوم بازاریابی آنلاین شما است. با بررسی آن درک خواهید کرد که کدام قسمت‌ها نیاز به تصحیح، تغییر و یا حتی حذف دارند. به خاطر داشته باشید این بوم ابزاری برای بهبود مستمر است و به‌گونه‌ای طراحی شده تا پویا باشد. حالا که آن را ساخته‌اید، از ایجاد تغییرات نترسید. ببینید کدام بخش‌ها کارایی خوبی دارند؛ آن‌ها را تقویت کنید. سپس بخش‌هایی را که کارایی خوبی ندارند پیدا و در آن‌ها تجدیدنظر کنید.

درباره ما

در سال 1370 در شهرستان مهاباد از توابع آ.غ به دنیا آمده‌ام. از اوایل بچگی به درس خواندن بسیار مشتاق بودم. رشته مهندسی مکانیک را تا گرایش دکتری در دانشگاههای KNTU و SUT ادامه داده ام. در این سایت کلیه موارد خبررسانی برای تدریس، کارآفرینی، گروه‌های کاری و ... رو اعلام خواهم کرد.

ارتباط با ما

1-مهاباد،جهادکشاورزی قدیم0442336076
2-تبریز،پارک علم و فناوری انقلاب04134265046
3-تهران،میرداماد، دانشگاه طوسی02188881041
4-موبایل 09149448690

تمامی حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی سیاوش عزیزی محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد .
طراح: فرهنگ قهوه - شرکت: پرداز محور