مقایسه روش‌های حل FFM، BFGS، PSO و ژنتیک در حل مسائل انتقال حرارت معکوس از روش Tikhonov - پایگاه اطلاع رسانی سیاوش عزیزیپایگاه اطلاع رسانی سیاوش عزیزی

دسته‌ها

ایمیل‌ها

مقایسه روش‌های حل FFM، BFGS، PSO و ژنتیک در حل مسائل انتقال حرارت معکوس از روش Tikhonov

 


دانلود مقاله:

سیاوش عزیزی، ژاله اژدرزاده، مهرداد ناظمیان  “مقایسه روش‌های حل FFM، BFGS، PSO و ژنتیک در حل مسائل انتقال حرارت معکوس از روش Tikhonov” کنفرانس ملی دانش و فناوری مهندسی برق ، کامپیوتر و مکانیک ایران، تهران، ۱۳۹۵

 

چکیده:

روش‌های معکوس، کاربرد بسیار زیادی در شاخه‌های مختلف مهندسی دارند که در میان آن‌ها، روش‌های هدایت حرارتی معکوس، شاخه‌ای جداگانه به خود اختصاص داده است. مسئله هدایت حرارتی مستقیم به مسئله‌ای گفته می‌شود که با معلوم بودن شرایط مرزی، خواص ترموفیزیکی، هندسه جسم و منبع حرارتی درون جسم، معادله هدایت حرارتی درون جسم حل می‌شود و توزیع دمای درون جسم مشخص می‌گردد. در مقابل مسئله هدایت حرارتی معکوس، مسئله‌ای است که در آن شرایط مرزی (مانند شار حرارتی یا دما)، شرایط اولیه و یا خواص ترموفیزیکی مواد مورد استفاده نامعلوم است و با استفاده از دمای اندازه‌گیری شده برخی از نقاط جسم، مجهولات تخمین زده می‌شوند. این مسائل کاربردهای کلیدی و متنوعی در انتقال حرارت دارند. برای مثال دمای سطح خارجی یک محفظه احتراق به‌صورت مستقیم قابل‌اندازه‌گیری نیست. در نتیجه برای محاسبه این دما بایستی با استفاده از روش معکوس و با اندازه‌گیری دمای تعدادی از نقاط دیگر دمای سطح محفظه را محاسبه کرد.

از لحاظ ریاضی اثبات‌شده است که مسئله هدایت حرارتی معکوس یک مسئله بد وضع  است؛ یعنی حل این مسائل شروط کلی وجود، یکتایی و پایداری را به ازای تغییرات کوچک در ورودی ارضا نمی‌کند. برای رفع این مشکل روش‌های متعددی برای حل مسائل انتقال حرارت معکوس پیشنهادشده است. به دست آوردن جواب قابل‌قبول در مسائل معکوس به انتخاب و به‌کارگیری الگوریتم مناسب برای حل وابسته است.

در روش FFGI نتایج نشان می‌دهد که این روش انعطاف‌پذیری خوبی برای مسائل مختلف دارد و با انتخاب مناسب ثوابت درگیر در این روش می‌توان با دقت خوبی به جواب مسئله در زمان کمتری نسبت به روش‌های دیگر رسید.

در دو روش ژنتیک و PSO نتایج نشان‌دهنده دقت قابل‌قبول این روش‌ها است. ولی این دو روش در مقایسه با روش FFGI اغلب زمان حل بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند.

 

واژه‌های کلیدی:روش هدایت حرارتی معکوس، بد وضع، پایداری، روش FFGI، روش ژنتیک، روش PSO

درباره ما

در سال 1370 در شهرستان مهاباد از توابع آ.غ به دنیا آمده‌ام. از اوایل بچگی به درس خواندن بسیار مشتاق بودم. رشته مهندسی مکانیک را تا گرایش دکتری در دانشگاههای KNTU و SUT ادامه داده ام. در این سایت کلیه موارد خبررسانی برای تدریس، کارآفرینی، گروه‌های کاری و ... رو اعلام خواهم کرد.

ارتباط با ما

1-مهاباد،جهادکشاورزی قدیم0442336076
2-تبریز،پارک علم و فناوری انقلاب04134265046
3-تهران،میرداماد، دانشگاه طوسی02188881041
4-موبایل 09149448690

تمامی حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی سیاوش عزیزی محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد .
طراح: فرهنگ قهوه - شرکت: پرداز محور