بررسی عددی عبور جریان با رینولدز پایین در میکرو حفره ها با استفاده از روش تفاضل محدو - پایگاه اطلاع رسانی سیاوش عزیزیپایگاه اطلاع رسانی سیاوش عزیزی

دسته‌ها

ایمیل‌ها

بررسی عددی عبور جریان با رینولدز پایین در میکرو حفره ها با استفاده از روش تفاضل محدو

 


دانلود مقاله:

مهرداد ناظمیان ، مهران ناظمیان ، سیاوش عزیزی “بررسی عددی عبور جریان با رینولدز پایین در میکرو حفره ها با استفاده از روش تفاضل محدود” دومین کنفرانس بین المللی مهندسی مکانیک و هوافضا، تهران، ۱۳۹۶٫

 

چکیده:

در جهان امروز افزایش روز افزون مصرف انرژی به یکی از دغدغه‌های پژوهشگران تبدیل شده است. به همین دلیل استفاده بهینه و مناسب از انرژی به عنوان یکی از راهکارهای مقابله با این مشکل می­باشد. یکی از فرآیند­های مهم در صنایع مختلف، خنک کاری است. خنک کاری در ابعاد میکرو از چالش برانگیزترین مباحث علمی رایج است. با استفاده از میکروکانال­ها ابعاد قطعه خنک کن کاهش می­یابد و در نتیجه با اندازه و وزن کمتر می­توان به هدف مورد نظر رسید. بر این اساس طراحی میکروکانال مناسب و بررسی میدان جریانی آن اهمیت خاصی دارد. راه­های مختلفی برای افزایش میزان انتقال حرارت و در نتیجه افزایش بازده میکروکانال وجود دارد که به شرح زیر است: ۱) افزایش سطح انتقال ۲) افزایش ضریب انتقال حرارت جابه­جایی ۳) تغییر جنس میکروکانال (ضریب هدایت حرارتی). مهندسان راه­های مختلفی را برای حل کردن این موضوع ارائه کرده­اند که یکی بهترین و کارآمدترین روش­ها افزایش انتقال حرارت ایجاد شیار در دیواره میکروکانال است که علاوه بر افزایش سطح انتقال حرارت و آشفته کردن جریان که بر ضریب انتقال حرارت تاثیر می­گذارد و در نتیجه این عوامل میزان انتقال حرارت در میکروکانال­­ها را به صورت چشم گیری  افزایش می­دهد. در این بررسی تاثیر نسبت­های ابعادی مختلف بر میزان آشفتگی جریان با رینولدزهای مختلف در رژیم آرام، بررسی شده است.

در این مطالعه برای بررسی میدان جریان، معادلات ناویراستوکس  دو بعدی و تراکم ناپذیر  استفاده شده است. این معادلات به صورت ضمنی و به روش­هایی مانند ریچاردسون، گوس- سایدل  یا Overrelaxation حل می­شوند که در این کار از رایج ترین روش تکرار که گوس- سایدل است، برای حل معادلات استفاده شده است.

نتایج نشان می­دهند که در رینولدزهای بالاتر گردابه­های بیشتری در حفره ایجاد می شود که در نتیجه آن ضریب انتقال حرارت افزایش می­یابد..

 

کلمات کلیدی: میکروکانال، حفره، ناویراستوکس، گوس-سایدل، انتقال حرارت

درباره ما

در سال 1370 در شهرستان مهاباد از توابع آ.غ به دنیا آمده‌ام. از اوایل بچگی به درس خواندن بسیار مشتاق بودم. رشته مهندسی مکانیک را تا گرایش دکتری در دانشگاههای KNTU و SUT ادامه داده ام. در این سایت کلیه موارد خبررسانی برای تدریس، کارآفرینی، گروه‌های کاری و ... رو اعلام خواهم کرد.

ارتباط با ما

1-مهاباد،جهادکشاورزی قدیم0442336076
2-تبریز،پارک علم و فناوری انقلاب04134265046
3-تهران،میرداماد، دانشگاه طوسی02188881041
4-موبایل 09149448690

تمامی حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی سیاوش عزیزی محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد .
طراح: فرهنگ قهوه - شرکت: پرداز محور