مزایای استخدام کسی که بارها شغل خود را عوض کرده است

راهکارهای استخدام
راهکارهای استخدام

هیچ شرکتی نباید یک متقاضی را صرفاً به خاطر دانشگاهی که در آن درس‌خوانده یا اینکه بارها شغلش را عوض کرده، رد کند. چنین رویکردی عواقب و ریسک‌های خودش را دارد. تحصیل در یک دانشگاه رده‌بالا، لزوماً به این معنا نیست که فرد دارای توانایی حل مسئله، هوشمندی و خلاقیت است.

من با میلیون‌ها نفر مصاحبه کرده‌ام. متقاضیانی که از مدارس فوق‌العاده رقابتی فارغ‌التحصیل شده‌اند، لزوماً از بقیه بهتر نیستند. کسی که تمام تمرکزش، کسب نمره بالا بوده است، باهوش‌تر یا باقابلیت تر از بقیه افراد نیست. وقتی تمام هم‌و‌غم شما، دریافت مدرک دانشگاهی باشد، این یعنی شما بلدی به اهداف و معیارهایی دست پیدا کنی که دیگران برائت تعیین کرده‌اند. در عرصه کسب‌وکار، باید بتوانیم نه‌تنها برای رسیدن به اهدافی که برایمان تعیین کرده‌اند بکوشیم، بلکه خودمان برای خودمان هدف‌گذاری کنیم و دنبال علایقمان باشیم. هیچ شرکتی با استخدام کسی که تمام دغدغه‌اش در ۲۰ سال اول زندگی، گرفتن نمره ۲۰ بوده است، سود نمی‌برد.

سعی کنید کسانی که استخدام می‌کنید، از همه گروه‌ها باشند: هم از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های معتبر، هم از سایر دانشگاه‌ها و حتی از میان کسانی که تحصیلات دانشگاهی ندارند. دنیا به‌سرعت در حال تغییر است. هر سازمانی به تلفیقی از دیدگاه‌ها و نظرات مختلف نیاز دارد. این نه‌تنها خودخواهانه، بلکه نادانی است اگر فکر کنیم استخدام فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های دهان‌پرکن، موفقیت شرکتمان را تضمین می‌کند.

اما برویم سراغ پیشینه شغلی متقاضی. بسیاری از کسانی که درگذشته شغل‌های کوتاه‌مدت داشته‌اند، خودشان انتخاب نکرده‌اند که شغلشان را مدام تغییر دهند. آن‌ها طبق یک‌روال پیش نرفته‌اند و فراز و نشیب‌های زیادی داشته‌اند. آن‌ها می‌دانند چطور بر ناملایمات غلبه کنند. آن‌ها می‌دانند وقتی کار نیاز دارند، چطور کار پیدا کنند. این کاملاً بدیهی است و مدیران استخدام باید این را بدانند، اما متأسفانه افرادی که در جایگاه استخدام هستند، از این مسئله غافل‌اند.

برای استخدام فردی که بارها «از این شاخه به آن شاخه پریده»، دلایل بسیاری وجود دارد، ازجمله:

  • کسانی که شغل خود را بارها عوض کرده‌اند، از ورود به محیط‌های جدید و کشف ناشناخته‌های یک سازمان جدید نمی‌ترسند. چون این کار را بارها انجام داده‌اند. کسانی که شغل خود را بارها تغییر داده‌اند، می‌دانند چگونه در مسیر زندگی و دائماً یاد بگیرند و این مهارتی است که همه سازمان‌ها نیاز دارند.
  • این افراد، در مقایسه با افرادی که سال‌ها در یک سازمان می‌مانند، دایره ارتباطات گسترده‌تری دارند. شبکه ارتباطی گسترده یعنی ایده‌های بیشتر، حمایت معنوی بیشتر و ارتباط با گروه‌های مختلف و متنوع و این‌ها فاکتورهای مهمی برای موفقیت کارکنان و سازمان شما هستند.
  • کسانی که شغل خود را بارها تغییر داده‌اند، برای مدیران مختلف کارکرده‌اند. آن‌ها می‌دانند چگونه خود را با سبک‌های مدیریتی مختلف وفق دهند.
  • کسی که به میل و خواسته خود، شغل خود را بارها عوض کرده است، به توانایی‌هایش ایمان دارد و می‌داند اگر محیط قدیمی پاسخگوی نیازهایش نبود، می‌تواند وارد یک محیط جدید شود. آیا نمی‌خواهید کسی را استخدام کنید که اعتمادبه‌نفس دارد و جایگاهش را می‌داند؟
  • کسانی که مدام شغل خود را تغییر می‌دهند، در هر سازمانی که باشند، مهارت‌های جدید یاد می‌گیرند و چیزهای جدید کشف می‌کنند. آن‌ها تجربه‌ای دارند که سایر کارکنان کمتر دارند: تجربه «تازه‌وارد بودن». وقتی در یک محیط جدید هستیم، بیشتر از هرزمانی یاد می‌گیریم.
  • این افراد به‌مواجهه با تغییر عادت دارند. آن‌ها برای آنکه موفق شوند، نیازی به حفظ وضعیت موجود ندارند. آیا شما می‌خواهید کسب‌وکارتان تا سالیان سال در یک وضعیت بماند؟ گمان نمی‌کنم!
  • این افراد به‌راحتی می‌توانند نشانه‌های موفقیت یا شکست یک برنامه، فرآیند یا طرح را تشخیص دهند. وقتی کسی می‌گوید «چند تا پیراهن بیشتر پاره کرده‌ام»، منظورش را می‌دانیم. این افراد برای کسب تجربه بارها زمین‌خورده‌اند و پروژه‌های موفق و ناموفق بسیاری را پشت سر گذاشته‌اند. این زمین خوردن‌ها و زخم‌ها برای هر سازمانی ارزشمندند.

نویسنده: Liz Ryan

۳ دیدگاه

  1. جالبه. متاسفانه هم اونایی که زود شغل عوض میکنن رو بد نگاه می کنند. ولی جالب بود که اونم مهمن

  2. تعویض شغل از نظر شرکت های بزرگ اصلا خوشایند نیست و توی مصاحبه های شغلی کاملا اینو من لمس کردم.

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*