هشدار؛ پایان عصر دارایی‌های فیزیکی نزدیک است

پايان عصر دارایی‌های فيزيكی
سیاوش عزیزی

به نظر می‌رسد کرونا نه‌تنها به این زودی از دنیا رفتنی نیست بلکه هرروز چهره‌ای جدید از خود رو می‌کند، بعد از زمین‌گیر کردن هواپیماها و به خاک سیاه نشاندن هتلداران و نابودی کامل صنعت توریسم، حالا این بیماری عجیب و کاملاً پیچیده سراغ دارایی‌های فیزیکی، مراکز خرید و دارایی‌های مشهود رفته است.

رکود اقتصادی اگر یک‌فصل ادامه داشته باشد – که ظاهراً قطعی است – نه‌تنها مصرف نفت و کامودتی که فروش فیزیکی محصولات، حمل‌ونقل دریایی، زمینی و هوایی، رستوران‌ها، فست فودها و بسیاری از خدمات را دچار تغییرات بنیادی خواهد کرد.

علاوه بر کسب‌و‌کار، خدمات آموزشی و رفاهی نیز برای تداوم حیات راهی جز آنلاین شدن نخواهند داشت. مراکز خرید (Mall)، املاک و مستغلات، فروشگاه‌ها و رستوران‌های زنجیره‌ای، مدارس، دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها، باشگاه‌های ورزشی، سلامتی و زیبایی باید بپذیرند که بِه عصر جدیدی واردشده و درآمد و هزینه‌های خود را با شرایط جدید تطبیق دهند.

برای اولین بار طی یک قرن گذشته دارایی‌های مشهود و فیزیکی به‌طورجدی مورد تهدید واقع‌شده‌اند، شرکت‌هایی مثل آمازون، علی‌بابا و…در دنیا فروش بالا و بالاتر ثبت خواهند کرد و غول‌هایی مثل وال مارت، کارفور، مک‌دونالد، استارباکس و… بِه کاهش شعب خواهند اندیشید.

سرعت تغییرات بِه حدی است که فروش آنلاین در دنیا طی سه ماه اخیر چندین برابر شده و فضای اینترنت و الکترونیک میدان‌دار اقتصاد شده است.

انقلابی جدید در حال وقوع است که نتیجه آن نابودی کامل برخی کسب‌وکارها و صنایع و ظهور فعالیت‌هایی از نوع آنلاین و الکترونیک است.

از زمان انقلاب صنعتی تاکنون هیچ زمانی تا این حد کار با صنایع و دارایی‌های فیزیکی جان بشریت را تهدید نکرده است و همه تلاش‌ها طی دو دهه گذشته برای توسعه آی تی و الکترونیک یک‌طرف تهدید سه‌ماهه کرونا یک‌طرف، حالا دیگر توسعه آنلاین و الکترونیک صرفاً یک مقوله لوکس، بهینه‌سازی و کاهش هزینه‌ای نیست بلکه یک اجبار مرگ وزندگی است.

نویسنده: جعفر عزیزی

۲ دیدگاه

  1. والا تو ایران دارایی فقط فیزیکیه وسلام. ملک و طلا و … بورس رو نگاه کنید

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*