سوم فروردین: روز جهانی آب

آب
روز جهانی آب

روز جهانی آب

 مصادف با سوم فروردین هر سال (۲۲ مارس) از سوی سازمان ملل نام‌گذاری شده‌است. روز جهانی آب ، اولین بار در سال ۱۹۹۲ میلادی، در کنفرانس محیط زیست و توسعه سازمان ملل در شهر ریودوژانیرو کشور برزیل رسماً مطرح شد. در این کنفرانس از کلیه کشورها خواسته شد تا در راستای اجرای بیانیه شماره ۲۱ سازمان ملل، این روز را به عنوان روز ترویج و آگاه‌سازی مردم در مورد آب اختصاص دهند.

 

 

 

بیشتربخوانید:

 

 

روز جهانی آب سال ۲۰۲۰ – آب و تغییر اقلیم (Water and Climate Change)

 

هدف از روز جهانی آب، ۲۲ مارس هر سال که مصادف با دوم فروردین است، جلب توجه همگان به اهمیت آب است. شعار امسال (۲۰۲۰)، «آب و تغییر اقلیم» نام دارد که هدف از آن، نمایش ارتباط تنگاتنگ آب و تغییر اقلیم است.

با افزایش جمعیت کره زمین، درخواست برای آب افزایش می یابد که منجر به تخلیه منابع طبیعی و تخریب محیط زیست در بسیاری از نقاط شده است. راه حل هایی در این زمینه ارائه شده است مثل: اتخاذ تکنیک ها و روش های کشاورزی مبتنی بر اقلیم و افزایش بازچرخانی ایمن پساب.

آب ارزشمندترین منبع ما است، از همین رو میبایست در استفاده از آن مسئولیت پذیرتر باشیم. بایستی بین نیازهای آبی جامعه تعادل برقرار کنیم و در کنار آن از این اطمینان حاصل کنیم که قشر ضعیف و کم درآمد جامعه نیز از این منبع ارزشمند بهره گیرند.

مواردی که در کمپین ۲۰۲۰ روز جهانی آب به آنها پرداخته شده عبارتند از:

  • جایی برای انتظار وجود ندارد. سیاست گذاران اقلیمی میبایست آب را در راس امور قرار دهند.
  • آب میتواند به کمک ما در جنگ با تغییر اقلیم بیاید. برای این موضوع راه حل های پایدار، قابل اتخاذ و مقیاس پذیری وجود دارند.
  • هر کسی میتواند نقشی در این زمینه ایفا کند. در زندگی روزمره، گام های آسانی وجود دارد که میتوان با برداشتن آنها، به حل مشکل تغییر اقلیم بپردازیم.

پساب و چرخه آب

آب باید در هر مرحله از چرخه آب با دقت مدیریت شود؛ از برداشت آب شیرین، تصفیه مقدماتی، توزیع، استفاده، جمع آوری و تصفیه نهایی تا استفاده از پساب تصفیه شده و بازگشت نهایی آن به طبیعت و آمادگی کامل برای برداشت و ورود مجدد به این چرخه.

با توجه به اینکه، رشد جمعیت به توسعه شهری و اقتصادی شتاب داده است، پساب تولید شده و بار آلودگی ناشی از آن در سطح جهان رو به افزایش است؛ این در حالی است که مدیریت پساب جدا نادیده گرفته می‌شود و پساب با اینکه منبعی مقرون به صرفه و پایدار برای تأمین آب و انرژی و مواد مغذی است، بی ارزش انگاشته میشود. بنابراین نیاز است دیدگاه ما نسبت به پساب تغییر نماید و به آن به عنوان یک منبع و نه ماده‌ای دور ریختنی نگاه شود.

فرایندها و تأسیسات بسیاری وجود دارد که امکان استفاده از پساب را برای تأمین تقاضای رو به رشد آب در شهرها، حمایت از کشاورزی پایدار، افزایش انرژی تولیدی و توسعه ی صنعتی فراهم می‌نماید.

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*