دومین دوره مسابقات سازه ماکارونی در سری مسابقات ESCUP - پایگاه اطلاع رسانی سیاوش عزیزیپایگاه اطلاع رسانی سیاوش عزیزی

دسته‌ها

ایمیل‌ها

دومین دوره مسابقات سازه ماکارونی در سری مسابقات ESCUP

نحوه برگزاری

این مسابقه دومین دوره مسابقات شمال غرب کشور سازه ماکارونی در سری مسابقات ESCUP جشنواره علمی شهدای دانشجو می­باشد که در بخش راندمان(میزان نیروی تحملی به وزن سازه). مسابقه روز دوشنبه ۳۰مهر ماه ۱۳۹۷ راس ساعت ۱۰برگزار خواهد شد. تیم هایی که قصد شرکت دارند از طریق سایت کنگره علمی یا تلفن های ذکر شده تا  ۲۸ مهر اقدام نمایند.

 

نحوه ثبت نام

ثبت نام دانشجویانی که قصد شرکت در مسابقه سازه ماکارونی را دارند از طریق سایت رسمی جشنواره و تلفن های ذکر شده در پوستر مسابقه صورت خواهد گرفت بدین شکل که در ابتدا از طریق منوی ثبت نام در بالای صفحه باید در سایت جشنواره اقدام به ثبت نام نمایند. پس از ثبت نام در سایت جشنواره در بالای صفحه و در زیر منوی اصلی منوی مشکی رنگ ظاهر خواهد شد که در آن لینک ( ثبت نام در مسابقه سازه ماکارونی)  مشاهده می­شود . مهلت ثبت نام در مسابقه تا ۲۸ مهرماه ۱۳۹۷ می­باشد.
در صورت علاقه جهت کسب اطلاعات تکمیلی در مورد این مسابقه و مسابقات قبلی جشنواره علمی شهدای دانشجو میتوانید به  کانال تلگرامی رسمی جشنواره به آدرس https://t.me/escongress_sahand ومراجعه نمایید . اطلاعات تکمیلی در این راه ارتباطی به اشتراک گذاشته خواهد شد.

 

هدف برگزاری مسابقه

از آنجایی که مهندسی شالوده و چارچوب اغلب رشته های دیگر است، بسیاری از مباحث در رشته هایی مانند: مهندسی عمران، مهندسی مکانیک و… مبتنی بر دروس استاتیک ، مقاومت مصالح و تحلیل سازه  می باشند. یکی از زمینه های مهندسی که امروزه نیز بسیار مورد بحث و توجه است علوم مربوط به تحلیل سازه ها است که سرمایه گذاری علمی زیادی در این زمینه صورت می­گیرد.

هدف اصلی مسابقات ارتقاء دانش علمی دانشجویان در به کار بستن مباحث تئوری و تبدیل آن به عمل است. امروزه شاید به واقع بتوان اعلام کرد دنیای تجارت جهانی بر پایه تبدیل ایده های جدید به عمل شکل می گیرد و برای ارتقای علمی کشورمان نیار مبرم دانشجویان به انجام کارهای عملی وجود دارد.

هدف از ساخت سازه ماکارونی آشنایی دانشجویان با درسهای استاتیک،مقاومت مصالح وتحلیل سازه(مهندسی عمران) میباشد که یک سازه را از مرحله طراحی و ساخت تا مراحل پایانی ، بارگذاری ، تحمل و گسیختگی سازه در مقابل نیروهای وارد را به صورت عینی مشاهده کنند.

قوانین کلی ساخت سازه

 

ابعاد سازه

 

طول مجاز دهانه سازه: ۴۶۰ میلیمتر

عرض مجاز سازه: ۴۰ الی ۱۰۰ میلیمتر

عرض سازه می تواند در ارتفاع متغیر باشد.

حداکثر ارتفاع مجاز سازه از سطح تراز تکیه گاه: ۳۰۰ میلیمتر

مقدار پایین آمدگی مجاز سازه از سطح تراز تکیه گاه ها: حداکثر ۵۰ میلیمتر می تواند باشد.

بیرون زدگی های سازه باید به گونه ای باشد که شرایط دو تکیه گاه ساده را در دو انتها فراهم نماید و باعث کمک به پایداری در محل تکیه گاه ها نشود.

سازه ها تنها مجاز به استفاده از نیروی عمودی تکیه گاه هستند.

 

 

شرایط تکیه گاه ها

 

فاصله ی دو تکیه گاه از هم ۴۵۰ میلیمتر می باشد.

در محل تکیه گاه ها هیچ محدودیتی در تعداد گره ها وجود نداشته و این میزان بستگی به نظر طراح است.

در هنگام ساخت سازه یا بارگذاری، در محل تکیه گاه ها نباید از هیچگونه مواد اضافی در زیر گره ها استفاده شود فلذا مسئولیت تراز بودن یا نبودن سازه بر عهده شرکت کننده گان می باشد.

همچنین در این گره ها طول چسبکاری نباید بیش از اندازه ی مجاز باشد و شرکت کنندگان باید شرایط ذکر شده در قسمت مشخصات اعضاء و اتصاالت را دقیقا رعایت نماید.

 

مشخصات اعضاء و اتصالات

 

هر کدام از المان هایی که بین دو گره مرتبط باهم قرار دارند، عضو نامیده می شود.

هر عضو می تواند حداکثر از سه المان تشکیل شود.

حداقل فاصله ی اعضای موازی در یک راستا، ۱۰ میلیمتر می باشد.

اتصال ۲ عضو یا بیشتر را در یک نقطه، گره می نامند.

مقدار مجاز چسبکاری ۲۵% طول لینک میباشد و برای اعضای زیر ۳ سانتی متر این مقدار ۵۰% میباشد.

چسبکاری به هر طریق در طول اعضاء ممنوع بوده و اندود کردن ماکارونی ها با هر ماده ای مجاز نمی باشد.

فضای بین اعضایی که از بیش از یک ماکارونی تشکیل شده باشند، باید عاری از هرگونه چسب کاری باشد.

ماکزیمم طول مجاز برای چسبکاری در محل گره مرکزی ۱۰۰ میلیمتر می باشد.

اگر در طراحی نیاز به عبور اعضا از روی یکدیگر باشد، محل عبور اعضاء باید عاری از چسب باشد مگر اینکه حداقل یکی از آنها در محل اتصال قطع شود.

 

وزن سازه

 

ماکزیمم وزن مجاز برای هر سازه ۲۵۰ گرم می باشد.

وزن ریسمان بارگذاری جزئی از وزن سازه محسوب می گردد.

 

مصالح مصرفی

 

سازه باید از مصالح غیر دست ساز که هیچ گونه فرآوری و بهسازی روی آن صورت نگرفته باشد، ساخته شوند.

مقطع المان های سازه باید به شکل دایره ساده باشد.

ماکسیمم قطر ماکارونی مصرفی ۴ میلیمتر می تواند باشد.

استفاده از هر نوع چسب با مارک تجاری برای اتصال اعضا بلامانع می باشد.

پرکردن ماکارونی های تو خالی با هر ماده ای اعم از چسب ، ماکارونی و … ممنوع می باشد.

در صورت تراوش یا نفوذ چسب قطره ای به درون ماکارونی یا سطح آن، خارج از محدوده ی مشخص شده در بخش اتصال اعضاء، سازه از دور مسابقات حذف خواهد گردید و در این مورد هیچ گونه ارفاقی به تیم های شرکت کننده داده نخواهد شد لذا اکیدا توصیه می شود این بند از آیین نامه کاکلا رعایت شود.

 

ریسمان بارگذاری

 

برای بارگذاری سازه الزم است شرکت کنندگان در هنگام ساخت سازه، ریسمانی بصورت حلقه، درست در وسط هر یک از صفحات سازه تعبیه نمایند.

در هنگام بارگذاری از داخل این ریسمان ها میله های برای آویختن قالب سطل بارگذاری عبور داده خواهد شد بگونه ای که ریسمان ها با میله، زاویه ۹۰ درجه داشته باشد. لذا نیرو ابتدا به میله و از میله به ریسمان ها و در نهایت به خود سازه اعمال خواهد شد.

انتخاب جنس ریسمان بر عهده طراح سازه می باشد.

طول مجاز ریسمان بارگذاری، از سطح تراز تکیه گاهها تا محل قرارگیری میله ی بارگذاری، در صورت وجود یا عدم وجود پایین آمدگی، ۳۰ الی ۹۰ میلیمتر می تواند باشد .

محل نصب ریسمان در سازه، درست در نصف دهانه آن و در تراز تکیه گاه ها می باشد.

در سازه هایی که درگره مرکزی آنها پایین آمدگی وجود داشته باشد، ریسمان بارگذاری می تواند در محدوده مجاز پایین آمدگی، نصب گردد.

 

 

شرایط و نحوه بارگذاری

 

جهت بارگذاری سازه ها، وزنه با اوزان مختلف تدارک دیده شده است و اعضای تیم ها میتوانند برای بارگذاری، به دلخواه از آنها استفاده نمایند.

در هنگام بارگذاری از هر تیم حداکثر سه نفر می توانند مشارکت داشته باشند.

اعضای هر تیم تنها می توانند سازه تیم خود را بارگذاری نمایند و اگر بعد از اتمام بارگذاری ها مشخص شود که سازه تیمی توسط اعضای سایر تیم ها بارگذاری شده است، آن سازه حذف خواهد شد.

سازه به صورت پیوسته تا لحظه ی گسیختگی، توسط نیرویی که به میله بارگذاری اعمال می شود، بارگذاری خواهد شد و این روند تا فروپاشی سازه ادامه می یابد.

سازه ها باید بارهای اعمالی را حداقل بمدت یک ثانیه تحمل نمایند تا بار مورد نظر برای آن سازه ثبت گردد.

شرکت کننده ها مجاز به استفاده از پیش بارگذاری نمیباشند.

به هر تیم تنها ۳ دقیقه مهلت داده خواهد شد تا بارگذاری سازه خود را انجام دهد و بعد از اتمام این زمان، به هیچ وجه قابل تمدید نخواهد بود.

به هر تیم تنها اجازه یک بار بارگذاری داده خواهد شد و چنانچه سازه ی تیمی هنگام بارگذاری دچار مشکل گردد و نیاز به ترمیم باشد، به هیچ وجه اجازه ترمیم برای سازه مذکور داده نخواهد شد.

چنانچه قبل از بارگذاری (یعنی قبل از اینکه سازه روی سکوی بارگذاری قرار گیرد) سازه دچار مشکلی گردد و نیاز به ترمیم باشد، بنا به نظر کمیته داوری به سازه مذکور زمان مشخصی داده خواهد شد تا با نظارت داور ، سازه ترمیم گردد. تشخیص این مورد با نظر کمیته داوری است .

 

داوری

 

سازه ها بر اساس فرمول زیر رتبه بندی می گردند و سازه ای که بیشترین ضریب کارائی را داشته باشد به عنوان سازه برتر شناخته خواهد شد.

وزن سازه راندمان /بار متحمله توسط سازه =ضریب کارآیی

در صـورتیکه یک یا چند سـازه ، مقدار ضـریب کارآیی یکسـانی داشـته باشند ، مالک رتبه بندی بر اساس وزن سازه خواهد بود و سازه ای که کمترین وزن را دارا باشد، در جدول رده بندی مکان بالاتری خواهد داشت.

 

موارد و تذکرات مهم

 

ثبت نام و شرکت در این مسابقه بدین معنی است که کلیه شرایط ثبت نام، بندهای آیین نامه ها و موارد انضباطی کاملا قابل قبول و مورد تایید تیم ها است، لذا ایجاد هر گونه بی احترامی و بی نظمی توسط تیم های شرکت کننده به مسئولین اجرای مسابقه، کمیته داوری، کمیته علمی مسابقات و… بصورت قاطع برخورد شده و منجر به حذف تیم مذکور از مسابقات خواهد گردید و موارد انضباطی بصورت مکتوب، طی مکاتبه ای به دانشگاه مبدا ارسال خواهد شد.

داوری در این مسابقه در یک مرحله انجام می شود و تیم ها موظف به همکاری در این خصوص

کارگاه مسابقه

طراحی و ساخت سازه ماکارونی یکی از جذاب ترین مسابقات علمی-تجربی در بین دانشجویان می­باشد که پیوند خوبی میان آموزه های تئوری با مهارت های عملی برقرار می­کند. در این مسابقه باید از قوانین دقیق استاتیکی بهره جست که این موضوع خود نقطه ای قوت برای این مسابقه است. دقت در بررسی های تئوری و کیفیت ساخت ، عوامل اصلی در موفق بودن یه سازه ماکارونی به حساب می­آید.

در این راستا جشنواره علمی شهدای دانشجو با شناسایی پتانسیل های این مسابقه و به لطف شهدا اقدام  به برگزاری کارگاه ساخت سازه ماکارونی نموده است.

 

درباره ما

در سال 1370 در شهرستان مهاباد از توابع آ.غ به دنیا آمده‌ام. از اوایل بچگی به درس خواندن بسیار مشتاق بودم. رشته مهندسی مکانیک را تا گرایش دکتری در دانشگاههای KNTU و SUT ادامه داده ام. در این سایت کلیه موارد خبررسانی برای تدریس، کارآفرینی، گروه‌های کاری و ... رو اعلام خواهم کرد.

ارتباط با ما

1-مهاباد،جهادکشاورزی قدیم0442336076
2-تبریز،پارک علم و فناوری انقلاب04134265046
3-تهران،میرداماد، دانشگاه طوسی02188881041
4-موبایل 09149448690

تمامی حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی سیاوش عزیزی محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد .
طراح: فرهنگ قهوه - شرکت: پرداز محور