سئو داخلی (on-page seo) چیست و چگونه می توان آن را بهینه سازی کرد؟ - پایگاه اطلاع رسانی سیاوش عزیزیپایگاه اطلاع رسانی سیاوش عزیزی

دسته‌ها

ایمیل‌ها

سئو داخلی (on-page seo) چیست و چگونه می توان آن را بهینه سازی کرد؟

سئو داخلی (on-page seo)

وقتی صحبت از سئو داخلی یا همان سئو on-page به میان می آید مطمئنا اولین چیزی که به ذهن شما خطور می کند، متا تگ ها و کلمات کلیدی هستند که مدت هاست راجع به آنها شنیده ایم.

در ابتدا اجازه دهید توضیح کوتاهی درباره سئو داخلی On-page داشته باشیم :

به تمام فعالیت هایی که در جهت بهبود سئو انجام می شود و محدود به داخل وبسایت هستند، سئو داخلی یا On-page seo گفته می شود.

حال که با تعریف سئو داخلی آشنا شده اید به سراغ تکنیک های پیاده سازی و بهبود این نوع از سئو خواهیم رفت. در ادامه با ما همراه باشید :

 

۱٫ از URL های کوتاه استفاده کنید.

گوگل اعلام کرده است که بیشترین اهمیت را به ۳ الی ۵ کلمه ابتدایی هر URL می دهد و همچنین تحقیقات نشان داده است که URLهای کوتاه نسبت به URLهای طولانی از برتری بیشتری در نتایج گوگل برخوردارند. برای درک بیشتر این ارتباط به نمودار زیر توجه کنید :

 

طول url

 

بنابراین اولین توصیه ما این است که url های خود را کوتاه و مختصر انتخاب کنید و همیشه از کلمات کلیدی اصلی خود در url استفاده کنید. برای مثال اگر شما آدرس همین مقاله را در نظر بگیرید که بسیار کوتاه انتخاب شده و در آن از کلمه کلیدی استفاده شده است : Danup.ir/on-page-seo

 

۲٫ عناوین خود را با کلمات کلیدی شروع کنید.

برچسب عنوان شما مهمترین عامل جستجو در صفحه است.

به طور کلی، کلمه کلیدی که در ابتدای عنوان خود از آن استفاده می کنید، بیشترین اهمیت را دارد و هرچه به انتهای عنوان نزدیک تر می شویم اهمیت کلمات کمتر و کمتر می شود. به عنوان مثال :

 

 

همانطور که مشاهده می کنید کلمه کلیدی اصلی یعنی “بوم مدل کسب و کار” در ابتدای عنوان آمده و هرچه جلوتر می رویم ارتباط کلمات با کلمه کلیدی کم رنگ تر و کم رنگ تر می شود.

 

۳٫ از کلمات جذاب در عنوان خود استفاده کنید.

از کلماتی مانند “۲۰۱۹”، “بهترین”، “راهنمای”، “چک لیست”، “سریع” و “بررسی” برای افزایش رتبه در کلمات کلیدی بلند استفاده کنید.

 

مزایای کسب‌وکار اینترنتی

۴٫ عنوان پست وبلاگ خود را در یک تگ H1 قرار دهید.

تگ H1 تگ “عنوان” شماست. اکثر CMS ها (مانند وردپرس) به طور خودکار از تگ H1 برای عنوان پست های وبلاگ استفاده می کنند. اما برخی از تم ها این امکان را ندارند. کدهای سایت خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید از تگ H1 برای عناوین پست ها استفاده می شود :

 

تگ h1

 

۵٫ به کمک تصاویر و ویدئوها ایجاد جذابیت کنید.

متن ها فقط می توانند محتوا و پیام اصلی شما را به مخاطبان منتقل کنند. حتما تا به حال با مقالاتی که فقط شامل متن هستند مواجه شده اید. اکثر کاربران با دیدن چنین مقالاتی به سرعت از وبسایت خارج می شوند چرا که احساس می کنند با یک محتوای کسل کننده و روتین رو به رو هستند.

این در حالی است که استفاده از تصاویر، ویدئوها و نمودارها می تواند محتوای شما را به شدت جذاب تر کند و همین عامل باعث کاهش نرخ پرش(Bounce rate) وبسایت می شود.

 

۶٫ قرار دادن زیر عنوان در تگ های H2

کلمات کلیدی مورد نظر خود را حداقل یکبار در زیر عنوان ها (عنوان های داخل محتوا) و در تگ H2 قرار دهید.

 

۷٫ استفاده از کلمه کلیدی در ۱۰۰ کلمه اول محتوا

کلمه کلیدی شما باید در ۱۰۰ الی ۱۵۰ کلمه ابتدایی مقاله شما وجود داشته باشد.

 

استفاده از کلمه کلیدی در 100 کلمه اول

 

۸٫ استفاده از طراحی ریسپانسیو

گوگل در سال ۲۰۱۵ وبسایت هایی را که به خوبی در تلفن های همراه نمایش داده نمی شدند (ریسپانسیو نبودند) را جریمه کرد و در حال حاضر با گذاشتن شرط “اولویت ایندکس با موبایل” استفاده از طراحی ریسپانسیو را بسیار پر اهمیت دانسته است. بنابراین مطمئن شوید که وبسایت شما بر روی تلفن های همراه و تبلت ها به درستی بارگذاری و نمایش داده می شود.

 

۹٫ استفاده از لینک های خروجی

می توان گفت عدم استفاده از لینک های خروجی در یک محتوا یکی از رایج ترین اشتباهاتی است که وبمسترها مرتکب می شوند. استفاده از لینک های خروجی یک استراتژی کلاه سفید و بسیار ساده برای کسب ترافیک بیشتر به شمار می آید. لینک های خروجی به خزنده های گوگل کمک می کند تا موضوع صفحه شما را بهتر درک کنند. همچنین استفاده از لینک های خروجی به گوگل نشان می دهد که محتوای شما یک منبع معتبر در آن موضوع است.

 

۱۰٫ استفاده از لینک های داخلی

یکی از مهم ترین نکات در بهینه سازی سئو داخلی یا همان سئو on-page، استفاده از لینک های داخلی است. سعی کنید در هر محتوا حداقل بین ۲ الی ۴ لینک داخلی را به کمک آنکر تکست ها قرار دهید.

مطالب دیگر :  الگوریتم رنک برین rankbrain گوگل چیست و چه تاثیری بر روی سئو دارد؟

 

۱۱٫ سرعت وبسایت خود را افزایش دهید.

گوگل در گز اعلام کرده است که سرعت بارگذاری صفحات یک سیگنال رتبه بندی بسیار مهم می باشد (اخیرا این موضوع را حتی بیشتر مورد توجه قرار می دهد). شما می توانید سرعت سایت خود را با استفاده از CDN، فشرده سازی تصاویر و یا تغییر هاست به یک هاست سریع تر افزایش دهید.

اطمینان حاصل کنید که بارگیری سایت شما از ۴ ثانیه بیشتر طول نمی کشد. MunchWeb دریافت که ۷۵ درصد از کاربران مجددا به یک سایت بازدید نمی کنند که بارگیری بیش از ۴ ثانیه طول بکشد.

شما می توانید با استفاده از ابزار فوق العاده GTMetrix سرعت بارگذاری وبسایت خود را بررسی کنید :

 

gtmetrix

 

۱۲٫ استفاده از کلمات کلیدی هم خانواده (LSI)

استفاده از کلمات کلیدی هم خانواده (latent semantic indexing) در یک محتوا به ربات های گوگل کمک می کند تا موضوع محتوای شما را بهتر درک کند (حتی شاید نشان دهنده میزان کیفیت محتوای شما باشد). بنابراین حتما از کلمات کلیدی هم خانواده در محتوای خود استفاده کنید.

برای یافتن کلمات کلیدی هم خانواده می توانید از بخش موضوعات مرتبط گوگل استفاده کنید :

 

مطالب مرتبط گوگل

 

۱۳٫ تصاویر خود را بهینه سازی کنید.

مطمئن شوید که حداقل نام یکی از تصاویر (فایل تصویر) شامل کلمه کلیدی مورد نظر شماست (برای مثال on_page_seo.png) و همچنین در تگ Alt تصاویر از کلمه کلیدی مورد نظر استفاده نمایید. این دو کار نیز باعث می شود ربات های گوگل موضوع محتوای شما بهتر درک کنند و همین عامل باعث پیشرفت شما در نتایج خواهد شد.

 

۱۴٫ از دکمه های اشتراک در شبکه های اجتماعی استفاده کنید.

سیگنال های اجتماعی (Social signals) ممکن است نقش مستقیمی در رتبه بندی سایت شما نداشته باشند. اما اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی باعث می شود محتوای شما در معرض دید افراد بیشتری قرار گیرد و هرچه محتوای شما را افراد بیشتری مطالعه کنند، احتمال گرفتن بک لینک های بیشتری نیز برای محتوای شما وجود دارد.

بنابراین سعی کنید دکمه های اشتراک گذاری را در مکانی قرار دهید که به راحتی توسط مخاطب قابل مشاهده باشد و همچنین استفاده از آن به سهولت یک کلیک باشد.

یک مطالعه توسط BrightEdge نشان داد که دکمه های اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی می تواند تا ۷۰۰٪ اشتراک در شبکه های اجتماعی را افزایش دهد.

 

مطالب دیگر :  تخمین بهترین زمان برای ورود به بازار جدید

۱۵٫ محتوای طولانی منتشر کنید.

مطالعات نشان داده است که هرچه محتوای منتشر شده طولانی تر باشد، احتمال اینکه رتبه های بالاتری را در نتایج گوگل ازان خود کند بیشتر است. سعی کنید طول ۱۹۰۰ کلمه را به عنوان یک حداقل برای انتشار محتوا در نظر بگیرید.

در نمودار زیر می توانید ارتباط طول محتوا را با رتبه در نتایج گوگل مشاهده نمایید :

 

تاثیر طول محتوا بر روی سئو داخلی

 

۱۶٫ زمان توقف (Dwell time) را افزایش دهید.

اگر فردی بلافاصله پس از ورود به یک صفحه، بر روی دکمه بازگشت مرورگر کلیک کند، یک سیگنال منفی درباره کیفیت آن محتوا برای گوگل ارسال خواهد شد و این عکس العمل به گوگل نشان می دهد که محتوای مربوطه از کیفیت پایینی برخوردار است.

به همین دلیل است که گوگل از “زمان توقف” برای تخمین میزان کیفیت یک محتوا استفاده می کند. بنابراین سعی کنید با نوشتن محتواهایی طولانی و جذاب میانگین مدت زمان توقف (Dwell time) خود را افزایش دهید.

 

 

۱۷٫ محتوای با کیفیت تولید کنید.

با وجود اینکه همه ما از شنیدن عبارت “محتوا پادشاه وبسایت است” خسته شده ایم، اما خالی از لطف نیست که بار دیگر به آن اشاره کنیم چرا که تولید محتوای با کیفیت می تواند به طور غیر مستقیم تاثیر فوق العاده زیادی بر روی سئو داخلی یا همان سئو on-page وبسایت شما داشته باشد.

 

۱۷/۱٫ قصد و هدف کاربر بسیار مهم است.

الگوریتم رنک برین گوگل می تواند نحوه برقراری ارتباط کاربران با محتوای شما را متوجه شود.

هدف نهایی RankBrain این است که تعیین کند آیا کاربران از محتوای شما راضی هستند یا خیر…

به عبارت دیگر، محتوای شما با قصد و هدف کاربر منطبق است؟ اگر نه، محتوای شما به شدت در نتایج سقوط خواهد کرد (حتی اگر صفحه شما بهینه سازی شده با کلمات کلیدی و رعایت نکات تولید محتوا باشد).

این در حالی است که اگر شما محتوایی تولید کنید که کاربران را خوشحال کند، گوگل به سرعت شما را در نتایج آن کلمه کلیدی به رتبه های بالا منتقل خواهد کرد.

درباره ما

در سال 1370 در شهرستان مهاباد از توابع آ.غ به دنیا آمده‌ام. از اوایل بچگی به درس خواندن بسیار مشتاق بودم. رشته مهندسی مکانیک را تا گرایش دکتری در دانشگاههای KNTU و SUT ادامه داده ام. در این سایت کلیه موارد خبررسانی برای تدریس، کارآفرینی، گروه‌های کاری و ... رو اعلام خواهم کرد.

ارتباط با ما

1-مهاباد،جهادکشاورزی قدیم0442336076
2-تبریز،پارک علم و فناوری انقلاب04134265046
3-تهران،میرداماد، دانشگاه طوسی02188881041
4-موبایل 09149448690

تمامی حقوق برای پایگاه اطلاع رسانی سیاوش عزیزی محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد .
طراح: فرهنگ قهوه - شرکت: پرداز محور